Stowarzyszenie Sprawni Inaczej w Kłodawie jest organizatorem corocznego Festiwalu Piosenki Osób Niepełnosprawnych o "Solnego Kosa", który jest częścią Imprezy Integracyjnej "Być Razem".

Celem festiwalu jest prezentacja dorobku artystycznego solistów - osób niepełnosprawnych, pokazanie możliwości spędzania czasu wolnego oraz wymiana pomysłów i doświadczeń w zakresie upowszechniania śpiewu i promocji twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych.

Festiwal służy przełamywaniu barier podczas wspólnej integracji osób niepełnosprawnych z różnych środowisk, a ponadto ma na celu rozbudzenie uczucia radości i świetnej zabawy dla uczestników oraz gości.

Przesłuchania uczestników odbywają się na scenie w sali estradowej wyposażonej w niezbędny sprzęt i profesjonalne nagłośnienie. Nad stroną techniczna czuwa profesjonalna obsługa techniczna.

Jury Festiwalu ocenia uczestników i przyznaje nagrody biorąc po uwagę między innymi dobór repertuaru, inscenizację ruchową, zabawę i humor na scenie oraz kontakt z publicznością. Na zdobywcę Grand Prix czeka figurka kosa wykonana z bryły soli ufundowana przez firmę Solna Róża z Kłodawy.

Oprócz przesłuchań uczestników na gości czeka zawsze szereg dodatkowych atrakcji, takich jak zabawy ruchowe przy muzyce, wspólne śpiewanie czy turniej warcabowy. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwają wolontariusze oraz pomoc medyczna. A dla pokrzepienia sił nadszarpniętych intensywną zabawą zapewniamy ciepły oraz słodki poczęstunek.

W tym roku musisz tutaj z nami być!

~~ 2017 ~~~~ 2016 ~~

Jubileuszowy X Festiwal Osób Niepełnosprawnych o Solnego Kosa

25 listopada 2016 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłodawie odbył się Jubileuszowy X Festiwal Piosenki Osób Niepełnosprawnych o Solnego Kosa połączony z Imprezą Integracyjną Być Razem oraz przeglądem dorobku artystycznego osób sprawnych inaczej. Celem festiwalu jest prezentacja dorobku artystycznego solistów - osób niepełnosprawnych, pokazanie możliwości spędzania czasu wolnego oraz wymiana pomysłów i doświadczeń w zakresie upowszechniania śpiewu i promocji twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych. Festiwal służy przełamywaniu barier podczas wspólnej integracji osób niepełnosprawnych z różnych środowisk, a ponadto ma na celu rozbudzenie uczucia radości i świetnej zabawy dla uczestników oraz gości.
Jury X Festiwalu Piosenki Osób Niepełnosprawnych o Solnego Kosa oceniało uczestników, biorąc po uwagę między innymi: dobór repertuaru, inscenizację ruchową, zabawę i humor oraz kontakt z publicznością. Według opinii jurorów i oceny publiczności poziom wykonywanych utworów był bardzo wyrównany i wysoki. W skład Jury weszli: Janina Roszkiewicz, Ewa Ochędalska, Agnieszka Rusin, Małgorzata Siwińska oraz Elżbieta Bilska. Na scenie zaprezentowało się ośmiu wokalistów z Kłodawy, Koła , Dębna Królewskiego oraz Gizałek. Uczestnikami imprezy byli: Warsztat Terapii Zajęciowej w Gizałkach, Środowiskowy Dom Samopomocy w Dębnie Królewskim, Środowiskowy Dom Samopomocy w Kole, Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy im. Św. Mikołaja w Kole, Świetlica Środowiskowa w Kłodawie oraz Stowarzyszenie Sprawni Inaczej w Kłodawie.
Nagroda Solnego Kosa w tym roku powędrowała do wychowanka Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. Św. Mikołaja w Kole - Michała Kostrzewy za utwór Naprawdę nie dzieje się nic, który został również doceniony przez publiczność zdobywając Nagrodę Publiczności. I miejsce zdobył Marcin Jasiński z Dębna Królewskiego Zatańczysz ze mną, II miejsce Daria Łukaszewska Laleczka z Saskiej Porcelany , III miejsce zajął Maciej Woźniak Mocny. Nagrody specjalne od Burmistrza Miasta i Gminy Kłodawa trafiły do najmłodszego uczestnika- Zuzia Markiewicz oraz najstarszego- Pana Jana Stodolnego.
Oprócz przesłuchań uczestników na gości czekały dodatkowe atrakcje, takich jak zabawy ruchowe przy muzyce, występ gościnny iluzjonisty Pana Sławomira Jenerowicza oraz specjalne życzenia skierowane do wszystkich uczestników Solnego Kosa od Anny Dymnej. Organizatorem X Festiwalu Piosenki Osób Niepełnosprawnych o Solnego Kosa było Stowarzyszenie Sprawni Inaczej w Kłodawie. Współorganizatorami byli: Powiatowe Centrum Pomocy Rodziny w Kole, Starostwo Powiatowe w Kole, Burmistrz Miasta i Gminy Kłodawa oraz Gminny Ośrodek Kultury w Kłodawie. Figurę Solnego Kosa oraz lampki solne ufundowała Kopalnia Soli w Kłodawie.
Gratulujemy wszystkim serdecznie!!!


~~ 2015 ~~

TALENTY, KTÓRE CIESZĄ I ŁĄCZĄ
W ponury listopadowy dzień (27.11.2015 r.) Gminny Ośrodek Kultury w Kłodawie był pełen barw, śpiewu i radości. Odbył się bowiem cykl zdarzeń artystycznych, w tym: VIII Festiwal Piosenki Osób Niepełnosprawnych o Solnego Kosa, Impreza Integracyjna "Być Razem" oraz przegląd dorobku artystycznego osób sprawnych inaczej. Festiwal służy przede wszystkim przełamywaniu barier. Podczas wspólnej zabawy osób pozornie bardzo różnych, ze względu na stan zdrowia, wiek, możliwości intelektualne, czy fizyczne, okazało się, że uczucie radości wynikające ze świetnej zabawy, nie tylko przełamuje wszystkie bariery, ale i mocno łączy. Takie odczucia mieli uczestnicy – artyści, zaproszeni Goście i widzowie.
Jury VIII Festiwal Piosenki Osób Niepełnosprawnych o Solnego Kosa oceniało uczestników, biorąc po uwagę między innymi: dobór repertuaru, inscenizację ruchową, zabawę i humor oraz kontakt z publicznością. Według opinii jurorów i oceny publiczności poziom wykonywanych utworów był bardzo wyrównany i wysoki. W skład Jury weszli: Janina Roszkiewicz, Urszula Polewska, Ewa Ochędalska, Barbara Maćkowiak. Na scenie zaprezentowało się dziesięciu wokalistów z Kłodawy, Koła , Konina, Dębna Królewskiego oraz Babina. Uczestnikami imprezy byli: Warsztat Terapii Zajęciowej w Babinie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Dębnie Królewskim, Środowiskowy Dom Samopomocy w Kole, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. Św. Mikołaja w Kole, Gminny Punkt Wspierania Rodziny w Kłodawie, Świetlica Środowiskowa w Kłodawie, Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ oraz Stowarzyszenie Sprawni Inaczej w Kłodawie.
Solny Kos w tym roku powędrował do Szymona Kudelskiego z Dębna Królewskiego, II miejsce zdobyła Natalia Kubiak z Konina oraz Marek Wasilewski z Koła, a III miejsce Marcin Jasiński z Dębna Królewskiego. Nagroda publiczności jednogłośnie powędrowała do Marka Młodziejewskiego z Kłodawy. Nagrody specjalne od Burmistrza Miasta i Gminy Kłodawa trafiły do najmłodszego uczestnika- Darii Łukaszewskiej oraz najstarszego- Marka Młodziejewskiego.
Organizatorem VIII Festiwalu Piosenki Osób Niepełnosprawnych o Solnego Kosa było Stowarzyszenie Sprawni Inaczej w Kłodawie.
Współorganizatorami byli: Powiatowe Centrum Pomocy Rodziny w Kole, Starostwo Powiatowe w Kole, Burmistrz Miasta i Gminy Kłodawa oraz Gminny Ośrodek Kultury w Kłodawie. Figurę Solnego Kosa oraz lampkę solna ufundowała Kopalnia Soli w Kłodawie.

~~ 2014 ~~

Siódma edycja Festiwalu Piosenki Osób Niepełnosprawnych o Solnego Kosa odbyła się 21 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłodawie.

Na scenie zaprezentowało się siedmiu wokalistów z Kłodaway, Koła , Konina i Gizałek. O wysokim i wyrównanym poziomie uczestników mogą świadczyć reakcje publiczności oraz długie dyskusje jurorów, którzy ostatecznie postanowili przyznać dwa wyróżnienia, które zdobyli Martyna Trafna z Koła oraz Przemysław Januszkiewicz z Gizałek. Natomiast nagroda główna - Solny Kos - trafił do Natalii Barańskiej z Kłodawy. Składamy jeszcze raz serdeczne gratulacje.

W tym roku po raz pierwszy została również nagroda publiczności. Solna Róża będąca nagrodą w tej kategorii powędrowała do Natalii Kubiak z Konina.

Oprócz części konkursowej nie obyło się również bez innych atrakcji. Były nimi między innymi pokazy i prezentacje wokalno-taneczne w ramach projektu "Folklor drogą do integracji"

Bardzo dziękujemy uczestnikom i gościom za wspólnie spędzony czas. Zapraszamy w przyszłym roku.

~~ 2013 ~~

Szósty Festiwal Piosenki Osób Niepełnosprawnych o Solnego Kosa odbył się 15 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłodawie.

Wzięło w nim udział 13 wokalistów. Według opinii jurorów i oceny publiczności poziom wykonywanych utworów był bardzo wyrównany i wysoki.

Grand Prix Festiwalu zdobył Marcin Podlasin reprezentujący Fundację im. Królowej Polski Św.Jadwigi, który wykonał utwór "Autobiografia" zespołu Perfect.

Festiwal oprócz doznań artystycznych był źródłem wspaniałej zabawy, zarówno dla uczestników jak i publiczności. Spontanicznie zakończył się wspólnym tańcem, do którego zachęcił wszystkich Błażej Kawka, reprezentujący Środowiskowy Dom Samopomocy w Kole, który brawurowo wykonał utwór "Gwiazda". W ciekawy i nowatorski sposób zaprezentowali się gospodarze, przedstawiając koncert muzyki latynoamerykańskiej, który był jednocześnie zakończeniem projektu sfinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Wszystkim uczestnikom imprezy, dziękujemy i zapraszamy za rok.